Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země a destinace - Dominikánská Republika, Punta Cana - Bavaro
Fotky zde - http://s464.photobucket.com/albums/rr10/Jendislav/Dominikanska%20Republika%20-%20Punta%20Cana/
Termín - 30.1. - 11.2. 2010
Počasí - celé 2 týdny krásné počasí, sluníčko svítilo každý den, občas polojasno a příjemný deštík
           - teploty den/noc - průměrně 29 - 32°C / 20 - 22°C
           - v noci se dalo spát i bez klimatizace, stačilo jen otevřít na balkón
           - klimatizace je všude, autobusy na můj vkus až moc klimatizované nicméně nebylo zde takové vedro jako v Egyptě, ikdyž zase větší vlhko které zvyšuje vnímanou teplotu a také se zde špatně suší oblečení.
Kancelář - Exim tours - letecky - let s ČSA - tam 10 hodin, zpět cca 14 protože se zalétává do Salvadoru pro další turisty. Let proběhl bez problémů, v letadle je dostatek místa a vcelku i dohodlí.
               - delegát v pohodě, vstřícné jednání, ochotný, vtipný. Dále jsme zde měli domorodého průvodce Joela a i s ním maximální spokojenost.
Hotel - Grand Paradise Bavaro Club - Beach
         - hotel krásný, uklizený, velmi příjemné prostředí, sice při příjezdu problémy s tím že nás ubytovali do jiného hotelu než jsme měli zaplace (o cca. 1km dál), sice do staršího hotelu ale zase jsme to měli 50m na krásnou pláž.
         - 1 velký, krásný bazén se sladkou vodou, který byl využíván velmi málo
         - jelikož byl náš hotel součástí velkého komplexu, tak se dalo chodit na jídla i za koupáním a zábavou do vedlejšího hotelu, případně se tam dalo dojet místním vláčkem.
         - v hotelu je wifi zdarma - v lobby - nicméně se mi na tuto wifi nepodařilo připojit s mým telefonem, ovšem s notebookem to prý šlo.
         - mobilní telefony zde fungují "podle počasí", časno vypadává síť, já jsem třeba měl problém s tím, že se na můj telefon nedali posílat SMS z ČR - vraceli se jako nedoručené pokud jste je poslali z mobilu, pokud jste jí poslali z netu tak SMS doručeny byly.
         - napětí v hotelu je 120V, nicméně většína dnešních nabíječek a dalších aparátů zvládá napětí od 100V do 240V - tento údaj je uveden přímo na přístroji - v tomto případě stačí pouze zakoupit redukci (to víte.. americké zásuvky), ve španělštině "Adaptarot" a ta se dá zakoupit přímo v hotelu za $2.
         - jediná nevýhoda je zákaz vhazování toaletního papíru do toalety... ale i to se dá přežít.
Pláž - pláže jsou zde veřejné, nicméně stále uklizené (ať žijí Haiťané)
       - vlevo od hotelu pláž cca 2km (poté cedule nedoporučující opouštět hlídanou oblast), vpravo pláž cca 20km??? - všude hotely a plno lehátek, nicméně pláž přímo udělaná pro ranní běh a procházky.
       - podle počasí jsou po ránu na pláži vyplavéné řasy a chaluhy, veškerý nepořádek je ale ihned uklizen, nicméně je s tím spojeno i "zakalené" moře u pláži.
       - všude dostatek lehátek, ikdyž přímo před hotelem bylo nutno vstát dřív a zabrat si lehátko ručníkem pokud jste chtěli dobré místo a nebo to řešit jako my - nevstávat a po příchodu na pláž zajít jen o 50m dál k sousedním hotelu který je vlevo, kde bylo lehátek dost po celý den a pláž lepší lepší a volnější než před hotelem Beach.
Moře - krásné, vzhledem k všudypřítomnému bílému jemnému písku je moře krásně světle modré a vytváří úžasné barevné kombinace - viz výlet na Saonu
          - teplota vody cca 25°C
          - pláže jsou v pozvolným vstupem do vody, krásné vlny (jelikož je Bavaro umístěno v Atlantické části Dom. Republiky), voda méně slaná než v Egyptě.
          - vodní život jsem moc nezkoumal, viděl jsem jen jeden druh ryb a mořské hvězdice
Výlety - v nabídce jsou 4 výlety - Národní park a ostrov Saona ($100), výlet do hlavního města Santo Domingo ($100?), výlet Safari ($80)a výlet za účelem pozorování velryb ($180).
          - my jsme jeli pouze na první výlet - Ostrov Saona. Dle mého názoru výlet absolutně o ničem, vidíte sice kousek jiné krajiny ale z národního parku vubec nic. Výlet probíhá zhruba takto - jedete do Karibské části ostrova, zde vás rychlé čluny odvezou do krásné modré laguny, kde je cca 120cm vody, zde je pauza a podává se pití a hlavně všudy přítomný rum, po cca 15ti minutách se pokračuje na ostrov Saona, jehož pláže jsou uměle upraveny pro turisty a zde valíte na pláži, sice bez hotelů, ale jen se valíte. Nazpět se jede katamaránem, což je po předchozích zážitcích spíše za trest než za odměnu...
          - jako další výlet jsme podnikly soukromý výlet - ve 4 lidech do cca 100km vzdáleného přístavu La Romana za ($150 celkem za 4 lidi), cestovali jsme klimatizovanou dodávkou společně s průvodcem Joelem, měli jsme možnost si zastavit kde jsme chtěli, viděli jsme Haitskou osadu, život obyčejných lidí, prošli jsme si část města La Romana, takže s tímto soukromým výletem maximální spokojenost.
          - jako další možnost je zde ZOO v Punta Cana, nám nebyla doporučena s tím, že nestojí za to, nicméně naši spolucestující tuto zahradu navštívili (vstup $35) a byli maximálně spokojeni...
          - další možnosti jsou všelijaké vodní sporty, potápění, koupání se s delfíny, žraloky a rejnoky ($120), let helikoptérou (od $120) atd.
Strava - jídlo a pití od rána do večera (all inclusive)
            - z jídla si člověk vždy něco vybere - maso, pečivo, zelenina, sýry, přilohy, pizza, kebab, zákusky (velmi sladké ale výborné), polévky
            - pití - džusy (velmi sladké), Cola, Mirinda, Sprite, voda, tonic, místní alkohol
            - dobré byli tematické večery - večere ve stylu Itálie, Dominikánská kuchyně, Španělsko, hamburgerový večer,....
            - stravování je možné v hlavní jídelně (nutné min. kraťasy a tričko a žabky - pestrý výběr jídla - různá masa, přílohy, polévky, zákusky), dále v restauraci u pláže (možný vstup v plavkách - hamburgery, hranolky, kuře, hot dogs) a nakonec i v sousedním vzdálenějším hotelu.
Cestování - pokud se chce vydat někam na výlet na vlastní pěst, pak doporučuji použít místni taxi a nebo bíle dodávky které slouží jako MHD. Podmínkou je dohodnout cenu předem a platit až při vystupování. Jízda taxikem či bílou dodávkou je také velký zážitek :D Pozor na taxiky v hotelu, jsou předražené až 5x.

Ostatní info - mé poznatky:

- na plážích jsou všudypřítomní prodavači důzných aktivit a suvenýrů - doporučuji obezřetnost a opatrnost - nejsou tak moc vlezlí, ale výlety a jiné vyžití je doporučeno kupovat pouze od prověřených firem.
- personál hotelu je ochotný, v hotelu vás často někdo zastaví a chce si popovídat (španělsky, anglicky) nicméně by za to rád něco dostal :). Obsluda u jídel je velmi milá, pracovitá a přijemná, byl jsem velmi přijemně překvapen. Neustále se roznáší voda na pití a jiné nápoje - vše ledové jak smrt :)
-  Dominikánský národ je národ který moc neuznává hodiny, není kam spěchat (jako ostatní národy kde je teplo a moře), na vše je dost času, nicméně si na to celkem rychle zvyknete a zapadnete do jejich tempa :)
- platili jsme pouze USD které akceptují všude - i při nákupu v místním "kauflandu" v La Romaně, kde stačilo pouze ukázat a pokladní nám ihned přepočítala cenu nákupu na USD. Ceny jsou velmi příjemné, zboži rozmanité i exotické.
- Dominikánská republika není tak špinavá jako Egypt, vše je krásně zelené a zarostlé. Hotelový areál byl překrásný a udržovaný.
- Dominikánská republika se nevyznačuje přítomností zvírat, za celou dovolenou jsem jich viděl všeho všudy cca 10...

Shrnutí - Dominikánská republika je krásná země, ideální pro relaxační dovolenou, krásné počasí, úžasné moře na koupání a dovádění. Jedinou nevýhodou je asi vzdálenost z ČR nicméně let byl v pohodě, takže i ten se dá v klidu přežít.

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte a kontaktujte mě. Pokud budu moci tak na vaše případné dotazy rád odpovím :)